Војвотката од Малфи (Брехт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Војвотката од Малфитеатарско приспособување на германскиот драматург од XX век, Бертолт Брехт на англиската трагедија од седумнаесеттиот век од Џон Вебстер.[1] Тој соработувал со Х. Р. Хејс и поетот В. Х. Оден.[2] Напишана е за време на периодот на егзил на Брехт во Соединетите Држави.[2] Премиерно била прикажан во Њујорк, во 1946 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Werner Hecht (1998) Brecht Chronik 1998–1956, Suhrkamp, Франкфурт на Мајна, Германија.
  2. 2,0 2,1 Thomson, Peter; Sacks, Glendyr, уред. (21 декември 2006). The Cambridge Companion to Brecht. Cambridge University Press. стр. xxi. ISBN 9781139827737. Посетено на 26 февруари 2014.
  3. Squiers, Anthony (2014). An Introduction to the Social and Political Philosophy of Bertolt Brecht: Revolution and Aesthetics. Amsterdam: Rodopi. стр. 189. ISBN 9789042038998.