Долно Водно (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°59′23″N 21°24′48″E / 41.98972° СГШ; 21.41333° ИГД / 41.98972; 21.41333Координати: 41°59′23″N 21°24′48″E / 41.98972° СГШ; 21.41333° ИГД / 41.98972; 21.41333
Основни податоци
Место Водно
Општина Центар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамени наоди


Период римско време
Портал „Археологија“

Долно Водноархеолошко наоѓалиште во скопската населба Водно, Општина Центар. Претставува збир осамени наоди од римско време.

Во атарот на населбата (традиционално просторот на селото Долно Водно) се пронајдени четири надгробни стели, три со латински и една со старогрчки натпис.[1]

Стелите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 382. ISBN 9989-649-28-6.