Стара Градска Плажа (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стара Градска Плажа
археолошко наоѓалиште
Стара Градска Плажа is located in Македонија
Стара Градска Плажа
Местоположба на Стара Градска Плажа во Македонија
Местоположба 42°00′03″N 21°25′46″E / 42.00083° СГШ; 21.42944° ИГД / 42.00083; 21.42944Координати: 42°00′03″N 21°25′46″E / 42.00083° СГШ; 21.42944° ИГД / 42.00083; 21.42944
Основни податоци
Место Центар
Општина Центар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Стара Градска Плажаархеолошко наоѓалиште на кејот на реката Вардар во центарот на Скопје. Претставува осамен наод од римското време.

Во коритото на Вардар, недалеку од некогашните кабини на старата градска плажа, во 1966 г. е изваден милјоказ со оштетен латински натпис.[1]

Милјоказот се чува во Музејот на Град Скопје.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 385. ISBN 9989-649-28-6.