Прејди на содржината

Доброта

Координати: 42°27′14″N 18°46′05″E / 42.454° СГШ; 18.768° ИГД / 42.454; 18.768
Од Википедија — слободната енциклопедија
Доброта
Dobrota
Град
Држава Црна Гора
ОпштинаКотор
Население (2002)
 • Вкупно8,169
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Доброта
Црква Св. Матеј

Доброта (црногорски: Dobrota/Доброта, италијански: Bonintro) — град во Општина Котор на крајбрежјето на Црна Гора. Иако административно е одделен град, де факто е дел од Котор и го сочинува резиденцијалниот дел на Котор, додека пак градот Котор административно го сочинува историското јадро на градот. Во градот е и единствената психијатриска болница во Црна Гора.

Демографија

[уреди | уреди извор]
Националност Доброта
Црногорци 4,428
Срби 2,067
Хрвати 2,535
Југословени 51
Муслимани по националност 35
Албанци 32
Македонци 14
Унгарци 14
Руси 14
Роми 11
Италијанци 9
Германци 7
Словенци 7
Египќани 5
Бошњаци 3
Останати 57
Непознато 801
Вкупно 8,169

42°27′14″N 18°46′05″E / 42.454° СГШ; 18.768° ИГД / 42.454; 18.768