Димитар Берберовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Димитар Берберовски
Роден 23 јуни 1921
Крушево
Починал 18 јануари 1944
с.Тушин, Мегленско

Димитар Берберовски (псевдоним: Таќа, Ефтим, Бербер-Климе)[1] — (23 јуни 1921 во Крушево18 јануари 1944 во Тушин, Мегленско). Македонски партизан, учесник во НОВ.[2]

Учесник во работничкото и комунистичкото движење. Во ослободителната војна учествувал од 1941 г. во Крушево. Во јуни 1942, стапил во НОПО „Питу Гули“. Кон крајот на 1942, со група борци од одредот, се префрлил на територијата под италијанска окупација (Кичево, Гостивар и Тетово). Наскоро станал борец Мавровско-гостиварскиот партизански одред „Кораб“ (март 1943), потоа борец во Кичевско-мавровски народноослободителен партизански одред, како и во НО баталјон „Мирче Ацев“. Бил заменик командант на Првата оперативна зона на НОВ и ПОМ, воен раководител на Првата македонско-косовска НОУБ и командир на чета во Втората македонска НО бригада. Загинал во борба со германските сили.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „БЕРБЕРОВСКИ, Димитар“. Македонска Енциклопедија. 2018-10-23. Архивирано од изворникот на 2021-03-08.
  2. Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. 2000. стр. 69. ISBN 9989-624-46-1. На |first= му недостасува |last= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]