Дашгин Ѓулмамедов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дашгин Ѓулмамедов
Daşqın Gülməmmədov
Gulmamedov.jpg
На должноста
6 август 2008 – 10 август 2009
Greater coat of arms of Georgia.svg
Претседателот на Конфедерацијата на Турците во Грузија
На должноста
Стапил
2 ноември 2011
Лични податоци
Роден(а) 12 септември 1977 (1977-09-12) (43 г.)
Качагани, Марнеули,
Flag of the Georgian Soviet Socialist Republic (1951–1990).svg
Грузиска ССР

Дашгин Ѓулмамедов[1] (азербејџански: Gülməmmədov Daşqın Gülməmməd-oğlu, грузиски: გულმამედოვი დაშგინ გულმამედ -ოკლი; роден на 12 септември 1977 во Качагани, Марнеули, Грузиска ССР) — социјален и политички активист во Грузија и Азербејџан, поет и писател. Тој е водачот на Турците во Грузија.

Кариера[уреди | уреди извор]

Ѓулмамедов е претседателот на Конфедерацијата на Турците во Грузија. Во 2008-2009 година тој бил извршен директор на Транснационалната агенција за информации и безбедност. Во периодот 2002-2011 тој бил претседател на Национално собрание на Азербејџанците во Грузија[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]