Прејди на содржината

Дашгин Ѓулмамедов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дашгин Ѓулмамедов
Daşqın Gülməmmədov
На должноста
6 август 2008 – 10 август 2009
Претседателот на Конфедерацијата на Турците во Грузија
На должноста
Стапил
2 ноември 2011
Лични податоци
Роден(а) 12 септември 1977(1977-09-12)(46 г.)
Качагани, Марнеули,
Грузиска ССР

Дашгин Ѓулмамедов[1] (азербејџански: Gülməmmədov Daşqın Gülməmməd-oğlu, грузиски: გულმამედოვი დაშგინ გულმამედ -ოკლი; роден на 12 септември 1977 во Качагани, Марнеули, Грузиска ССР) — социјален и политички активист во Грузија и Азербејџан, поет и писател. Тој е водачот на Турците во Грузија.

Кариера[уреди | уреди извор]

Ѓулмамедов е претседателот на Конфедерацијата на Турците во Грузија. Во 2008-2009 година тој бил извршен директор на Транснационалната агенција за информации и безбедност. Во периодот 2002-2011 тој бил претседател на Национално собрание на Азербејџанците во Грузија[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Daşqın Gülməmmədovun Rəsmi Tərcümeyi-halı — www.adam.az“. Архивирано од изворникот на 2011-11-17. Посетено на 2021-01-16.
  2. В Трапизоне стартовал IV съезд Национальной ассамблеи азербайджанцев Грузии — новости на сайте REGNUM