Прејди на содржината

Генератор Рекс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Генератор Рекс
Жанр
Создадена одМен оф екшн
Тематски композиторКевин Мантеј
Композитор(и)Кевин Мантеј
Земја на потекло САД
Првичен јазиканглиски
Бр. на сезони3
Бр. на епизоди60 (список на епизоди)
Производство
Времетраење
  • 22 минути
Продукциска куќаCartoon Network Studios
Прикажување
Првична мрежаCartoon Network
Првично прикажување23 април 2010 – 3 јануари 2013
Надворешни врски
Мрежна страницаcartoonnetwork.com/tv shows/generatorrex/index.html

Генератор Рекс (англиски: Generator Rex) — американска научнофантастична анимирана серија. Се прикажувала од 23 април 2010 г. до 3 јануари 2013 г. на Картун нетворк. Вдахната е од стрипот М. Рекс, кој бил издаден во 1999 година.[1] Иако не е прикажана на Adult Swim на Cartoon Network, таа не се смета за серија погодна за деца.[2]

Содржина[уреди | уреди извор]

Во иднина кога луѓето се заразени со непроверени микроскопски роботи и чудовишта, млад човек со способност да ги управува ботовите, помага на владината агенција да ги контролира злобните творби на технологијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Watch and Read: Super Teen Machine: Cartoon Network's 'Generator Rex'
  2. Perlmutter, David (2018). The Encyclopedia of American Animated Television Shows. Rowman & Littlefield. стр. 236. ISBN 978-1538103739.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: