Прејди на содржината

Гегаркуник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гехаркуник
Գեղարքունիք
Местоположба
Map of Гехаркуник in Armenia
Информации
Главен град Гавар
Губернатор Gnel Sanosyan
Површина
Вкупна
 - Вода (%) 
Ранг 1та
5,348 km²
23.8%
Население
 - Вкупно (2002)
 - Густина
Ранг 7та
215,371
58.9/km²
Кодови
 - Поштенски код
 - ISO 3166-2
 - FIPS 10-4

1201-1626
AM.GR
AM04
Портал gegharkunik.gov.am

Гехаркуник (ерменски: Գեղարքունիք) е покраина во Ерменија. Се наоѓа на истокот од земјата и се граничи со Аџербајџан. Со своите 5.348 км2, Гехаркуник е најголема покраина по површина во Ерменија. Како и да е приближно 1.278 км2 од нејзината територија е прекриена со вода, односно со езерото Севан, кое воедно е и најголемо езеро на Кавказ, а и најголема туристичка атракција во регионот. Главен град е Гавар.

Покраината ја вклучува и ерменската енклава Арцвашен, која е опколена од Азербејџан. Неа ја контролираше Азербејџан сè додека не заврши војната во Нагорно-Карабах.

Гехаркуник се граничи со:

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]