Прејди на содржината

Гвајани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Политичка карта на Гвајаните.
Тријазична карта на Гвајаните од 1888 г.

Гвајани (англиски: Guyana, француски: Guyane, шпански: Guayanaхоландски: Guyana's) — регион во североисточниот дел на Јужна Америка кој ги опфаќа следниве три подрачја:

Во поширока смисла, поимот „Гвајани“ може да ги опфати и следиве подрачја:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]