Вучидол (Албанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вучидол
Viçidol
Село
Вучидол is located in Албанија
Вучидол
Вучидол
Координати: 42°23′13″N 20°10′33″E / 42.38694° СГШ; 20.17583° ИГД / 42.38694; 20.17583Координати: 42°23′13″N 20°10′33″E / 42.38694° СГШ; 20.17583° ИГД / 42.38694; 20.17583
Држава Албанија
Области во АлбанијаКукс
Окрузи во АлбанијаТропоја
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Вучидол (албански: Viçidoli) — село во округот Тропоја, во областа Кукс, северна Албанија.[1][2] Се наоѓа на 2,4 километри од градот Тропоја и 4,6 километри од границата со Косово.[1]

Спор околу името[уреди | уреди извор]

Името на селото е словенско. Премиерот на Албанија, Сали Бериша изјави дека сака да го промени името на селото, за да звучи албански, и да му даде име кое му претходело на словенското доселување на Балканот, да го „десловенизира“ давајќи му „илирски карактер“. Познато е дека во Албанија има многу топоними и хидроними кои се словенски, и кои беа предмет на промена уште во времето на комунистичкиот режим на Енвер Хоџа.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

a. Косово е предмет на територијален спор меѓу Република Србија и самопрогласената Република Косово, која прогласи независност на 17 февруари 2008, но Србија продолжува да го смета Косово како дел од својата територија. Независноста на Косово е призната од 99 држави од вкупно 193 земји членки на ООН.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Viçidol / Vicidol, Kukës, Albania, Europe“. http://travelingluck.com/. Посетено на 15 октомври 2010. Надворешна врска во |publisher= (help)
  2. „Location of Viçidol“. Посетено на 18 October 2010.