Владичин Хан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Владичин Хан
Владичин Хан
Општина и град
Vladičin Han (Владичин Хан) - church and train station.JPG
Грб на Владичин Хан
Грб
Местоположба на општината Владичин Хан во рамките на Србија
Местоположба на општината Владичин Хан во рамките на Србија
Координати: 42°42′N 22°04′E / 42.700° СГШ; 22.067° ИГД / 42.700; 22.067
ЗемјаСрбија
ОкругПчински
Насел. места51
Управа
 • ГрадоначалникНенад Митровиќ
Површина[1]
 • Општина366 км2 (141 ми2)
Население (Попис 2002)[2]
 • Град8.338
 • Општина23.703
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.17510
Повик. бр.+381 17
Рег. табличкиVR
Мреж. местоwww.vladicinhan.com
Автобуската станица во Владичин Хан

Владичин Хан е гратче и општина во Пчињскиот округ во Србија. Според пописот во 2002, самото место имало 8.338 жители, а општината броела 23.703 жители. Ова живописно гратче е сместено долж главната магистрала Белград - Ниш - Скопје - Солун (Европски пат E 75).

Општина[уреди | уреди извор]

Општината Владичин Хан ги опфаќа следниве населени места:

Демографија (попис 2002)[уреди | уреди извор]

Етничкиот состав на општината е следниов:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Србија, 2006“. Републички завод за статистика на Србија. 
  2. (на српски) Попис на населението, домаќинствата и становите во 2002 г. Книга 1: Национална или етничка припадност по населби. Републички завод за статистика на Србија. 2003. ISBN 86-84443-00-09. 

Поврзано[уреди | уреди извор]