Прејди на содржината

Јастребац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Масивот на оланината Јастребац од долината Топлица.

Јастребац е планина сместена во централниот дел на Србија, во областа помеѓу Ниш, Алексинац, Крушевац, Блаце и Прокупље . Се состои од два масива, Голем и Мал Јастребац. Спаѓа во родопски планините. Од Копаоник е одделена со Јанкова клисура]] на реката Блаташница. Највисоки врвови се Голема Ѓулица (1491), Поглед (1481), Змајевац (1.313) и Бела стена (1.257), кои ја претставуваат природната граница помеѓу Топлица и Поморавjeе. Патот Прокупље-Крушевац (преку Рибарска Бања ) води низ превојот Гребац помеѓу Голем и Мал Јастребац.

Јастребац се одликува со изобилство на листопадни и иглолисни шуми. Резервата на бели брези се издвојува по својата убавина, како и бројните водотеци, извори и потоци. Во околните реки и поточиња можат да се најдат речни ракови и слободна пастрмка, што е знак на исклучително чиста вода. За оние кои сакаат природна храна, Јастребац е богат со многу диви растенија за јадење: срмуша, коприва, глуварче, диви јагоди, јаболка и круши, разни видови печурки за јадење. . . што, со добра подготовка, е исклучително здрава храна .

Туризам и лов[уреди | уреди извор]

Одмаралиштето „Јастребац“ се наоѓа на 480 надморска височина и располага со добри сместувачки капацитети. Вештачкото езеро дозволува пливање во летните месеци, а во зима на гостите им стои на располагање ски-лифт, со ски-стаса со должина 300. Припаѓа на категоријата лесни патеки и се наоѓа на надморска височина од 560 m.

Во подножјето на Јастребац има бројни лековити минерални извори, Рибарска Бања со модерен центар за рехабилитација, Ломница „кисела вода“, Беловодски Кисељаци и други.

Омилените планински патеки се до „Бела Стена“ (1257), „Страцимир“ (1390), „Мазнице“ (1140), како и излетите до „Мајорова чесма“, чесмата „Две сестри“, старата црква Св. Петка, „Долини на бреза“, средновековна тврдина „Градац“. . .

Ловиштето „Велики Јастребац“ го носи името на планината Велики Јастребац, чијашто територија ја покрива во најголем дел. Од Крушевац е оддалечено 23 км. Ловиштето е основано во 1948 година, а уште во 19 век имало податоци за богатството на оваа планина со многубројни аутохтона дивеч.

Во централниот дел на планината, во долината на реката Ломница, се наоѓа одгледувачница на крупната дивеч со висока вредност на трофејот. Ловците можат да ловат елени, диви свињи и срни . Во рамките на ловиштето „Велики Јастребац“ се наоѓа излетничко место со езеро и угостителски објекти, ловна куќа и други ловџиско-технички објекти, кои ги исполнуваат стандардите на ловечкиот туризам.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Мала енциклопедија Просвета (3. изд.). Београд: Просвета. 1985. ISBN 978-86-07-00001-2. Отсутно или празно |title= (help)
  • Марковић, Јован Ђ. (1990). Енциклопедијски географски лексикон Југославије. Сарајево: Свјетлост. ISBN 978-86-01-02651-3.CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]