Виулица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виулица

Виулица[1][2] или снежна бураметеоролошка појава предизвикана од јака зимска депресија. Притоа снегот се издига над земјата носен од ветерот, така што има намалување на видливоста. Снежните бури се вообичаени во текот на зимата во подрачјата на умерените ширини, а во поларните региони тие се секојдневие, особено во внатрешноста на Антарктикот, каде ветровите дуваат со брзина поголема од 200 км на час.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]