Веавица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Веавица во Онтарио, 21 март 2004 година

Веавица[1][2] или приземна виулица — посебен облик на виулица во која не врни снег, туку ветрот го крева снегот од земјата. За време на овој феномен, и вертикалната и хоризонталната видливост се намалуваат, а движењето е тешко. Веавицата често се претвора во виулица.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]