Викторија Силвстед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Викторија Силвстед
Victoria Silvstedt Cannes 2019.jpg
Роден Карен Викторија Силвстед
19 септември 1974 (1974-09-19) (48 г.)
Шеллефтео, Шведска
Националност шведски
Занимање манекенка, глумица, пејачка, телевизиска личност
Боја на косарусокосa
Боја на очисини
Висина179 см
Тежина63 кг

Карен Викторија Силвстед (шведски: Karen Victoria Silvstedt; родена на 19 септември 1974 година) е шведска манекенка, глумица, пејачка и телевизиска личност.

Животопис[уреди | уреди извор]

Викторија Силвстед е родена во Шеллефтео и израсната во мало село во северна Шведска. Таа има една постара сестра по име Вероника и еден помлад брат. Таа беше подготвена за јавањето коњи и сака да стане ветеринар.

Силвстед започна алпско скијање на возраст од пет години. Една сообраќајна незгода во средината на скијање конкуренција, каде што беа повредени нејзиното рамо заврши нејзината конкурентна скијање кариера на возраст од шеснаесет години.

Кариера[уреди | уреди извор]

Манекенство[уреди | уреди извор]

Викторија Силвстед учествуваше на изборот за Мис Шведска убавина церемонија, а таа беше избрана да ја претставува својата земја на Мис Светот во 1993 година. Силвстед тогаш беше потпишан од страна на моделирање агенција во Париз, а таа започна да работи за различни престижни модни куќи. Силвстед продолжи моделирање на меѓународно ниво, се појавува во бројни списанија, меѓу кои FHM, Glamour, GQ, Maxim и Vanity Fair, и работат за различни брендови.

Глума[уреди | уреди извор]

Силвстед има работено како глумица од крајот на 1990-тите, кога таа се појави во Холивуд телевизиски серии како што се Melrose Place. Од тогаш, Силвстед се појавила во голем број на холивудски филмови комедија, вклучувајќи BASEketball, The Independant, Out Cold и Boat Trip. Викторија Силвстед исто така глуми во филмови и телевизиски серии во различни европски земји, особено во Италија.

Презентирање и водителство[уреди | уреди извор]

Силвстед го презентира голем број телевизиски емисии и телевизија специјалци во целиот свет од 1990-тите. Таа е домаќин на забавни емисии и се појави како презентерка во разни награди покажува. Таа исто така служел како судија на славните британски реалност телевизиска серија се фокусира на моден дизајн.

Силвстед работи како водителка на Wheel of Fortune во Франција и Италија од 2006 година. Двете емисии се заснова на популарната американска игра покажуваат, а Силвстед дели нејзиниот пат помеѓу Париз и Рим, снимањето на една од претставите за еден месец во исто време.

Во 2010 година, Силвстед домаќин сопствениот телевизиско програма насловена Sport by Victoria на канал Eurosport за време на Зимски олимписки игри 2010. Програмата воведе различни зимски спортови, и тоа беше направено и во англиски и француски јазик.

Пеење[уреди | уреди извор]

Силвстед го издаде својот албум насловен Girl on the Run во 1999 година. Синглови Hello Hey, беа Rocksteady Love и Party Line, исто така, објави за поддршка на продажба на албуми. Во 2010 година, таа го издаде својот четврти сингл наречен Saturday Night. Силвстед има изјавено дека сака пеење, но тоа е само страст, и дека таа не може да си ги гледаат прави со полно работно време во кариерата надвор од неа.

Телевизиско реалити шоу[уреди | уреди извор]

Викторија Силвстед дебитираше со сопствениот реалност телевизиска серија Victoria Silvstedt: My Perfect Life во 2008 година. Серијата оттогаш се емитуваше низ целиот свет, вклучувајќи Европа, САД, Азија, Австралија и Латинска Америка. Во првата сезона опфаќа нејзините лични и работа и живот, по неа да се Монако, Кан, Париз, Рим, Лондон, Хелсинки, Стокхолм, Лос Анџелес и Њујорк.

Пишување[уреди | уреди извор]

Викторија Силвстед ја објави својата автобиографија во Франција во 2010 година. Во својата книга, таа зборува за нејзиното детство, со обуката за да станам професионален алпски скијач, и сериозни инциденти што го смени своите планови за во иднина. Таа држави ја започне во светот на моделирање, дојдени сами во Париз, без пари, се обидува да направи име за себе. Таа раскажува како таа го направи својот пат во Лос Анџелес за да работат со Playboy. Силвстед тогаш се нашла работа како глумица во Холивуд во телевизиска серија и филмови, како и во различни европски земји, особено во Италија. Таа направи кариера на телевизија презентирање во светот.

Откако беше објавена на повеќе од 500 списание покрива и прогласен за најсекси жена во светот, Силвстед продолжува својата меѓународна кариера, зборува многу јазици.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Силвстед сретна Крис Враг во 1997 година, тие биле ангажирани во 1998 година и се оженил во 2000 година. Тие живееле во Санта Моника и Хјустон за неколку години, пред да се пресели во Њујорк во 2004 година. Тие поделени во 2007 година, но не се развеле.

Викторија Силвстед зборува течно шведски, англиски, француски и италијански.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

  • Girl on the Run (1999)

Синглови[уреди | уреди извор]

  • Rocksteady Love (1999)
  • Hello Hey (1999)
  • Party Line (2000)
  • Saturday Night (2010)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]