Весп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Весп
Општина
Воздушен поглед над Весп
Воздушен поглед над Весп
Знаме на ВеспГрб на Весп
Highlighted position of Weesp in a municipal map of North Holland
Локација во Северна Холандија
Координати: 52°18′N 5°3′E / 52.300° СГШ; 5.050° ИГД / 52.300; 5.050Координати: 52°18′N 5°3′E / 52.300° СГШ; 5.050° ИГД / 52.300; 5.050
ЗемјаХоландија
ПокраинаСевена Холандија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникБас Јан ван Бохове
Површина[2]
 • Вкупна21,83 км2 (843 ми2)
 • Земјишна20,51 км2 (792 ми2)
 • Вода1,32 км2 (51 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000010000001 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно18.988
 • Густина926/км2 (2,400/ми2)
ДемонимWeesper
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.1380–1383
Повик. бр.0294
Мреж. местоweesp.nl

Весп (холандски изговор: [ʋeːsp]  ( слушни)) — град и општина во Холандија, во покраината Северна Холандија. Има население од 18,255 жители во 2014 година.

Весп се наоѓа веднаш до реките де Вехт и мал Весп, а исто така е во близина на Амстердам Рајна каналот. Тоа е во областа наречена "Вехтстрек" на само 3 километри (1,9 милји) од крајот на метрото во Амстердам, но со широкиот Амстердамски канал Рајнас се географски одвоени. Градот е опкружен со отворени пасишта.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Најмногу познатиот производ на Весп е Ван Хутен чоколадото. Пред производството на какао, локалната економија била заснована на пиварници, ликери, производство на порцелан и трговија, поради локација која ја има градот и патиштата. Во 21 век, економијата е многу разновидна. Градот има големи објекти на фармацевската индустрија од февруари 2010 година, кога Абот лаборатории на Северно Чикаго, Илиноис, САД започнале да произведуваат фармацевтски производи во Весп. Исто така во градот има една хемиска фабрика која произведува активни фармацевтски состојки за Абот брендови и биолошка фабрика која произведува активни фармацевтски состојки за вакцина против грип. Еден од локалните специјалитети е колачето Веспер, која е заснована на пире од бадем.

Туризам[уреди | уреди извор]

Весп е популарна станица за туристи. Таа има заштитен историскиот центар со канали и многу згради кои датираат од XVII и XVIII век. Весп има три различни големини на историски ветерници. Се одликува со бастион и утврдувања кои се дел од одбрана линија од Амстердам и холандската водна линија. Овие структури никогаш не биле нападнати. Реката Вехт како и мали патишта кои се поредени привлекуваат туристи и велосипедисти. Областа Нардмер е, првиот природен резерват во Холандија, и е на 15 минути возење со велосипед до Весп.

Историја[уреди | уреди извор]

До почетокот на средниот век регионот околу Весп бил ненаселен. Весп (Веспора од Латински документи) добил градски права во 1355 година и во 2005 година го прославил својот 650 роденден.

Од доцниот среден век, реката Вехт била дефанзивната линија за округот во Холандија и таа останала како воена одбрана, до почетокот на Втората светска војна. Весп бил силно засилен, за повеќе од неговата големина ќе се оправда - а за најголем дел од историјата имал неколку илјади жители.

Дефанзивна линија се состоела од неколку зони, кои ќе бидат поплавени во време на војна. Зад нив биле утврдените градови, тврдини, касарни и други воени структури. Најсодржинска била одбранбената линија Амстердам (Стелинг ван Амстердам), кружна поплавена зона околу Амстердам, Светско наследство на УНЕСКО.

По завршувањето на Втората светска војна, нови станови се изградиле во западниот дел и во индустриска зона со пристаниште на Амстердам Рајна каналот. Во 1970-тите било изградено на јужното предградие. Уште една населба била изградена во северниот дел кој неодамна се проширила со плановите за понатамошно проширување.

Пред реформацијата на црквата таа е посветена на Свети Лоренс. Сè уште е во употреба за протестантските услуги. Во кулата имало познати звона од страна на Питер Хемону од 1671 година. Во 19 век, по еманципација на холандските католици, католичка црква е подигната во Весп.

Популарни центри[уреди | уреди извор]

Општина Весп се состои од следниве градови, села и / или области: Де Хорн, Аутермеер, Весп. На север од Весп себе има Хогевеј, заборавеното село.

Локален совет[уреди | уреди извор]

Општинскиот совет на Весп, содржи 17 локални пратенички места.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Весп има една железничка станица. Таа служи како претоварна станица за патниците на локалните возови на линиите Амстердам-Амерсфорт и Схипхол-Алмере. Затоа од Весп има 16 заминувања на час, кои служат за голем број одредишта, вклучувајќи Амстердам Централната станица, аеродром Схипхол, Амерсфорт, и Утрехт 4 пати на час.

Во предниот дел на железничката станица е мала автобуска станица со услуги на соседните градови и села, како што Муиден, Муиденберг и Nигтвахт, и на железничката станица Бајмар Амстердам Арената.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Board of mayor and aldermen“ (холандски). Gemeente Weesp. Архивирано од изворникот на 2014-03-24. Посетено на 24 March 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 24 March 2014. Отсутно или празно |title= (help)
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]