Ванче Богески

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ванче Т. Богески ( 1924 во Крапа, Порече12 ноември 1945 во Србица, Кичевско) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Бил роден во 1924 година во селото Крапа кај Македонски Брод. По занимање бил земјоделец. Активно учествува во НОБ. На 20 јуни 1943 година е интегриран во Перник. На 10 јануари 1944 година е пуштен од логорот, и пристапува во единиците на НОБ. Загинал кај Србица на 12 ноември 1945 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.213