Бхагавад-гита

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дел од статиите
Хиндуизам
Aum.svg
Историја  · Божества
Секти  · Митологија
Верувања
Реинкарнација  · Мокша
Карма  · Самсара  · Маја
Нирвана  · Дарма
Јога  · Ајурведа
Југа  · Вегетаријанство
Бакти  · Арта
Текстови
Упанишади  · Веди
Багават гита
Рамајана  · Махабхарата
Пурана  · Аранјака
Сродни статии
Хиндуизам по земји
Водачи  · Мандир  ·
Касти  · Мантра
Речник  · Празници
Мурти

Бхагавад-гита (санскр. भगवद् गीता, Bhagavad Gītā — „Песна на Бога“) е важен текст за хиндуизмот напишан на санскрит. Се почитува како света книга во хиндуизмот,[1][2] и се смета за еден од најважните религиозни класични дела во светот.[3] Бхагавад-гита е дел од Махабхарата, (Бхишмапарва: 25 - 42) содржејќи 700 строфи. Учителот на Бхагавад-гита е Кришна, кој хиндусите го сметаат за врховна манифестација на Господ,[3] наречен Бхагаван — божествениот.[4]

Види исто така[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

Фусноти[уреди | уреди извор]

  1. Pandit, Bansi. Explore Hinduism. стр. 27. 
  2. Hume, Robert Ernest (1959). The world's living religions. стр. 29. 
  3. 3,0 3,1 Nikhilananda, Swami. „Introduction“. The Bhagavad Gita. стр. 1. 
  4. „Bhagavan“. Bhaktivedanta VedaBase Network (ISKCON). http://www.vedabase.net/b/bhagavan. посет. 14 јануари 2008 г.