Британски острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Британски острови
Карта на Британските острови
Карта на Британските острови
Географија
МестоЗападна Европа
Координати54°N 4°W / 54° N; 4° W / 54; -4
Вкупно острови6,000+
Поголеми островиВелика Британија и Ирска
Површина315,134 км2
Највисоко издигнување1,344 м
Највисока котаБен Невис
Управување
Најголема населбаДаблин
Најголема населба населбаЛондон
Најголема населбаДаглас
Најголема населбаСент Хелиер
Најголема населбаСент Питер Порт
Демографија
Население~65 милиони


Британските острови (англиски: British Isles, ирски: Oileáin na Breataine), се острови покрај северозападниот брег на Европа, и ги опфаќаат Велика Британија (Англија, Шкотска и Велс), Северна Ирска и Ирска), островот Ман и неколку илјади помали соседни острови. Во документите на владата на Република Ирска понекогаш се смета дека таа не е дел од Британските острови.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Терминологија на Британските острови (англиски)


Надворешни врски[уреди | уреди извор]