Брена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брена
Градски дел во Зандерсдорф-Брена
Грб на Брена
Брена is located in Германија
Брена
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Зандерсдорф-Брена
Основни податоци
Површина 19 км2
Надм. височина 95 м
Население 2.956  (31 декември 2006)
 - Густина 156 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06796
Повик. бр. 034954
Портал www.brehna.com
Координати 51°32′N 12°13′E / 51.533° N; 12.217° E / 51.533; 12.217Координати: 51°32′N 12°13′E / 51.533° N; 12.217° E / 51.533; 12.217

Брена (германски: Brehna) — град и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009, е дел од градот Зандерсдорф-Брена.

Се наоѓа југозападно од Битерфелд. Важно во овој град е црквата, каде што живеела Катарина фон Бора, жена на Мартин Лутер.