Прејди на содржината

Бошњаци во Србија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бошњаци во Србија
Бошњаци у Србији
Bošnjaci u Srbiji
Босна и Херцеговина Србија
Знаме на Бошњаците во Србија
Вкупен број
153,801 српски граѓани, 2.31% од населението на Србија (2022)[1]
Подрачја со значајно население
Нови Пазар85,204 (79.84%)[2]
Тутин30,413 (92.01%)[2]
Сјеница17,665 (73.35%)[2]
Јазици
Бошњачки, Српски
Вероисповед
Ислам
Сродни народи
Срби, Црногорци, Хрвати

Бошњаци во Србија ― граѓани на Србија кои се изјаснуваат како Бошњаци по народност. Најмногу живеат во регионот Рашка и Стари Влах (оваа област е позната и под името Санџак), како и во Метохија.[3]

Демографија[уреди | уреди извор]

Население по општини[уреди | уреди извор]

Општина Население
Попис од 2011 година
Бошњаци Удел
Град Нови Пазар 100.410 77.743 77,12%
Општина Тутин 31.155 28.041 90,00%
Општина Сјеница 26.392 19.498 73,87%
Општина Призрен 177.781 16.896 9,5%
Општина Пријепоље 37.059 12.792 34,51%
Општина Гора 14.735 4.094 28,48%
Општина Прибој 27.133 3.811 14,04%
Општина Пеќ 96.450 3.786 3,93%
Град Белград 1.659.440 1.596 0,10%
Општина Исток 39.289 1.142 2,90%
Општина Нова Варош 16.638 788 4,73%

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Final results - Ethnicity“. Почетна. 2023-07-14. Посетено на 11 јануари 2024.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Population by ethnicity, by areas“ (PDF). Посетено на 11 јануари 2024.
  3. Аврамовић, Зоран (2013). Родољупци и родомрсци: Савремени српски патриотизам и национално дезинтегративна мисао и пракса. Белград: Службени Гласник. стр. 110–111.
  4. „Konačni rezultati Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2022. | O POPISU STANOVNIŠTVA“. popis2022.stat.gov.rs. Посетено на 11 јануари 2024.