Богдан Ступка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Богдан Ступка
300px
Богдан Ступка во 2008
Роден(а)Богдан Силвестрович Ступка
27 септември 1941(1941-09-27)
Куликов, Украински ССР (Советски Сојуз)
Починал(а)22 јули 2012(2012-07-22) (возр. 70)[1]
Киев, Украина
ЗанимањеГлумец
Активен период1961-2012
СопружникЛариса
ДецаОстап
РодниниМарија Григоровна

Богдан Ступка (27 август, 1941 - 22 јули, 2012) бил познат украински глумец и поранешен министер за култура во владата на Украина. Роден е во Куликов, Лавовска област, тогашен Украински ССР.

Ступка честопати бил ословуван како најумешниот жив украински глумец. Толкувал повеќе од 100 различни филмски улоги и се појавил во преку 50 театарски претстави. Носител е на многу национални ордени и признанија, од кои најзначајни се оние за Заслужен уметник на Украина и медалот Украински херој.[2]

Неговиот син Остап Ступка е исто така успешен глумец.[3]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Продукција
1970 Белата птица со црно петно Орест Звонар СССР
1984 Погазена чест Никола Задорожниј СССР
1991 Грев Сталински Русија
1999 Оган и меч Богдан Хмелницки Полска
1999 Исток/Запад полковник Бојко Франција, Шпанија, Бугарија, Русија, Украина
2001 Молитва за хетманот Мазепа Иван Мазепа Украина
2003 Древна приказна: Кога Сонцето беше Бог кнез Попел Полска
2004 Возач за Вера генерал Серов Русија
2004 Свои Иван Блинов Русија
2005 Крадејќи од Тарантино професор Феликс Доброжански Русија
2007 1814 доктор Лицењо Малиновски Русија
2007 Два во едно Макар Андријович Русија
2008 Сафо професор Владимир Орлов Украина, Русија
2008 Срце на дланка Константин Полска, Украина
2009 Тарас Буљба Тарас Буљба Русија, Украина
2010 Шантрапа Борис Фирсов Франција, Грузија

Литература[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Помер Богдан Ступка“. Посетено на 2012-07-22.
  2. Government allocates Hr 550,000 for medical treatment of actor Stupka, Киев Пост (8 февруари, 2011)
  3. Korolevska recruits acting, sports stars for campaign, Киев Пост (2 август, 2012)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]