Исток/Запад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Исток/Запад (Est-Ouest)“
200п
РежисерРежис Варне
ПродуцентИвес Мармион
Александар Родњјански
СценаристРустам Имрагимбегов
Сергеј Бодров
Режис Варне
НастапуваатСандрин Бонер
Кетрин Денев
Олег Меншиков
Богдан Ступка
МузикаПатрик Дојил
КинематографијаLaurent Dailland
МонтажаЕрве Шниед
ДистрибутерUnion Générale Cinématographique (UGC)
Премиера1999 (1999)
Времетраење124 minutes[1][2]
ДржаваБугарија
Франција
Русија
Шпанија
Украина
ЈазикФранцуски
Руски
Буџет$9,150,000
Бруто заработка$9,424,599[3]

Исток / Запад ( француски: Est-Ouest ; руски: Восток-Запад ) е меѓународно ко-продуциран драмски филм во 1999 година, во режија на Режис Варне, во кој глумат Сандрин Бонаер (како Мари), Олег Меншиков (како Алексеј), Сергеј Бодров rуниор (како Саша) и Кетрин Денев (како Габриел). Автори на сценариото и дијалогот: Рустам Ибрагимбеков, Сергеј Бодров, Луис Гардел и Регис Варгриер .

Заплет[уреди | уреди извор]

Во 1946 година, Русите кои живеат во странство се поканети во татковината и им понудиле државјанство во СССР. Меѓу оваа група се и докторот Алексеј Головин (Меншиков), неговата сопруга, родната француска Мари (Бонаер) и нивниот млад син. Атмосферата на бродот што ги однесе во Русија е многу голема, со пиење и пеење, но откако ќе излезат на брегот, руските власти ги разделуваат во две групи „соодветни“ и „несоодветни“. Еден човек е застрелан обидувајќи се да се врати кај својот татко од кого е одвоен, а Головинците почнуваат да ја разбираат ситуацијата во која што слетале.

Наводи[уреди | уреди извор]