Боболец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боболец
Πύργοι
Поглед на селото
Поглед на селото
Боболец is located in Грција
Боболец
Боболец
Местоположба во областа
Боболец во рамките на Просечен (општина)
Боболец
Местоположба на Боболец во Општина Просечен и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°15′N 24°2′E / 41.250° СГШ; 24.033° ИГД / 41.250; 24.033Координати: 41°15′N 24°2′E / 41.250° СГШ; 24.033° ИГД / 41.250; 24.033
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрама
ОпштинаПросечен
Општ. единицаПросечен
Надм. вис.&10000000000000630000000630 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно274
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Боболец или Бублич (грчки: Πύργοι, Пирги; до 1927 г. Βοβλίτσι, Вовлици[2]) — село во Драмско, Егејска Македонија, денес во општината Просечен на Драмскиот округ во областа Источна Македонија и Тракија, Грција. Населението брои 274 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας“. Πανδέκτης: Name Changes of Settlements in Greece. Посетено на 2023-11-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]