Прејди на содржината

Горенци (Зихненско)

Координати: 41°08′49″N 23°54′31″E / 41.14694° СГШ; 23.90861° ИГД / 41.14694; 23.90861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горенци

Поглед на црквата во селото

Горенци во рамките на Егејска Македонија
Горенци
Местоположба на Горенци во Егејска Македонија
Горенци на карта

Карта

Координати 41°08′49″N 23°54′31″E / 41.14694° СГШ; 23.90861° ИГД / 41.14694; 23.90861
Држава Грција
Област Источна Македонија и Тракија
Округ Драма
Општина Просечен
Општ. единица Горенци
Ист.-гео. област Зихна
Население 555 жит.
(2021)
Шифра во ЕЛСТАТ 1202010201

Горенци — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]