Минаре (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Минаре
Минаре во рамките на Грција
Минаре
Минаре (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Надморска височина 626


Минаре или Минаре Чифлик (грчки: Σιταγροί, Ситагри, до 1927 г. Μιναρέ Τσιφλίκ, Минаре Цифлик[1]) — село во Општина Просечен во Драмскиот округ, денес во Грција. Според пописот од 2001 г., населението брои 998 жители.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]