Бад Колберг-Хелдбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположбата на Бад Колберг-Хелдбург во округот Хилдбургхаузен

Бад Колберг-Хелдбург (германски: Bad Colberg-Heldburg) — поранешен град во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија, кој постоел од 1993 до 2019 година. Од 2019 година претставува дел од новиот град Хелдбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во крајниот југ на сојузната покраина Тирингија и бил најголем град во историско-географската област Хелдбургер Ланд.

Се наоѓал 16 километри јужно од окружниот град Хилдбургхаузен и 18 километри западно од градот Кобург.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Бад Колберг-Хелдбург се состоел од следниве седум места:

  • Бад Колберг
  • Ајнед
  • Гелерсхаузен
  • Хелдбург, административното седиште
  • Холцхаузен
  • Линденау
  • Фелкерсхаузен

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини пред укинувањето на градот биле: Вестхаузен, Штрауфхајн, Бад Родах, Умерштат, Зеслах, Хелинген и Гомпертсхаузен.

Историја[уреди | уреди извор]

Замокот Хелдбург бил првпат споменат во 1323 година како посед на грофовите од Хенеберг. Станал територија на Нирнберг во 1353 и во 1374 станал дел од имотите на династијата Ветин.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]