Бад Колберг-Хелдбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бад Колберг-Хелдбург
Грб на Бад Колберг-Хелдбург
Бад Колберг-Хелдбург is located in Германија
Бад Колберг-Хелдбург
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Хелдбургер Унтерланд
Градски единици 7
Градоначалник Анита Шварц
Основни податоци
Површина 53,38 км2
Надм. височина 299 м
Население 2.026 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98663
Повик. бр. 036871
Портал www.bad-colberg-heldburg.de
Местоположба на градот Бад Колберг-Хелдбург во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Координати 50°16′50″N 10°43′31″E / 50.28056° СГШ; 10.72528° ИГД / 50.28056; 10.72528Координати: 50°16′50″N 10°43′31″E / 50.28056° СГШ; 10.72528° ИГД / 50.28056; 10.72528
Тврдината на Хелдбург доминира во областа

Бад Колберг-Хелдбург (германски: Bad Colberg-Heldburg) е град во округот Хилдбургхаузен, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 16 километри јужно од Хилдбургхаузен и 18 километри западно од Кобург.

Историја на Хелдбург[уреди | уреди извор]

Замокот бил првпат споменат во 1323 како посед на грофовите од Хенеберг. Станал територија на Нирнберг во 1353 и во 1374 станал дел од имотите на династијата Ветин.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]