Гомпертсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гомпертсхаузен
Место во Хелдбург
Поглед на Гомпертсхаузен
Поглед на Гомпертсхаузен
Грб на Гомпертсхаузен
Гомпертсхаузен is located in Германија
Гомпертсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Град Хелдбург
Основни податоци
Површина 14,81 км2
Надм. височина 310 м
Население 434  (31 декември 2017)
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98663
Повик. бр. 036875
Портал www.heldburg.de
Координати 50°15′0″N 10°40′59″E / 50.25000° СГШ; 10.68306° ИГД / 50.25000; 10.68306Координати: 50°15′0″N 10°40′59″E / 50.25000° СГШ; 10.68306° ИГД / 50.25000; 10.68306

Гомпертсхаузен (германски: Gompertshausen) — село и поранешна општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Хелдбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Гомпертсхаузен се наоѓа на патот од Хилдбургхаузен кон Бад Кенигсхофен, во широка долина на рекичката Гомпертсхојзер Крек.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]