Хелинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хелинген
Место во Хелдбург
Селската црква „Св. Михаил“ во Хелинген
Селската црква „Св. Михаил“ во Хелинген
Грб на Хелинген
Хелинген is located in Германија
Хелинген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Град Хелдбург
Основни податоци
Површина 44,55 км2
Надм. височина 299 м
Население 991  (31 декември 2017)
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98663
Повик. бр. 036871
Портал www.heldburg.de
Координати 50°15′0″N 10°40′59″E / 50.25000° N; 10.68306° E / 50.25000; 10.68306Координати: 50°15′0″N 10°40′59″E / 50.25000° N; 10.68306° E / 50.25000; 10.68306

Хелинген (германски: Hellingen) — село и поранешна општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Хелдбург.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничела со градот Бад Колберг-Хелдбург пред неговото укинување, како и со општините Швајкерсхаузен и Гомпертсхаузен во Тирингија, Трапштат, Зулцдорф на Ледерхеке и Маролдсвајзах во Долна Франконија, како и градот Зеслах во Горна Франконија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]