Аршин Мал Алан (оперета)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Париски театарски постер, 1925 година

Аршин Мал Алан ( азерски: Arşın mal alan Tāā Mead Kasja </link> ) е комична и романтична оперета од 1913 година на азербејџанскиот композитор Узејир Хаџибејов кој бил продавач на ткаенина во 1900-тите Шуша, кој барал жена. Хаџибејов ја компонирал оперетата во Санкт Петербург и била поставена на 25 октомври 1913 година. Оперетата е богата со национални карактеристики и реализам. По отворањето во Азербејџан, Аршин Мал Алан бил изведен во театрите во Тбилиси, Ереван и Ашгабат, како и во Иран и Турција . [1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Центарот на заплетот е на еден ерген по име Аскер, кој сакал да ја види и да ја избере својата невеста пред брак. Меѓутоа, во 19 век, жените биле чувани дома и, кога биле дозволени да излезат во јавност, биле силно покриени со хиџаб . Пријателот на Аскер, Сулејман, му предлага да се маскира во продавач на ткаенини, што е сигурен начин да запознае жени. Аскер се согласува и почнува да ги посетува куќите, продавајќи ткаенини.

Аскер запознава жена наречена Гулчохра и тие се заљубуваат, иако вистинскиот идентитет на Аскер останува непознат за Гулчохра. Аскер му го открива својот идентитет на таткото на Гулчохра, богатиот султан бег, и бара дозвола да се ожени со неа. Султанот бег се согласува, но Гулчохра се противи затоа што го сака продавачот. Кога Гулчохра сфаќа дека богатиот бизнисмен што го избрал нејзиниот татко е всушност нејзиниот сакан продавач, таа се согласува на бракот.

Оперетата завршува со венчавка на четири парови во исто време.

Меѓународни настапи[уреди | уреди извор]

Аршин Мал Алан е поставен на многу јазици и во театри во повеќе од 60 земји, вклучувајќи ги и Виена, Австрија (2006), [2] Пекинг, Кина (2010), [3] и Лос Анџелес, Калифорнија, САД (2013). [4]

Ликови[уреди | уреди извор]

Улога Тип на глас
Аскер – млад и богат трговец Тенор
Јахан – неговата тетка, вдовица Мецосопран
Сулејман – пријател на Аскер Баритон
Вели – слуга на Аскер Тенор
Султан бег – осиромашен бег Бас (тип на глас)
Гулчохре – ќерка на султан-бег Сопран
Азија – внука на султанот бег Сопран
Тели – слуга на султан-бег Сопран
Дејството се случува во Азербејџан на почетокот на 20 век.

Првиот чин[уреди | уреди извор]

Аскер, млад и богат трговец, е вознемирен. Неговата тетка, Јахан, верува дека тој е болен, а неговиот злобен слуга Вели ја крие причината за „болест“ на неговиот господар. Сулејман, еден од пријателите на Аскер, изјавува дека е време Аскер да се ожени.

Според исламската традиција, вереникот не може да ја види својата вереница пред свадбата. Аскер повеќе би сакал да се ожени за љубов, а Сулејман му нуди да го маскира во облека на продавач ( аршин-малчи ), обезбедувајќи му пристап до приватни домови.

Втор чин[уреди | уреди извор]

Ѓулчохра, ќерката на високиот, но осиромашен, султан бег, знае дека нејзиниот татко има намера да најде богат вереник. Гулчора не сака да се омажи за странец, претпочитајќи да се омажи за некој што го познава и сака.

Таткото на Гулчора е уморен да биде осамен и би сакал да се ожени ако најде соодветна вдовица.

Кога аршин малчи ќе се појави со неговата стока, му е дозволен пристап до жените од куќата. Додека тие ја гледаат стоката, Аскер гледа во нив. Го гледа Гулчохра и се заљубува. Гулчохра е шармирана и од аршин малчи. Кога жените заминуваат, Аскер дава изјава за љубов.

Тетка Џахан оди кај султан бег, како сватовник, на барање на нејзиниот внук. Беј се радува што запознава таква шармантна вдовица и и дава предлог за брак. Аскер се согласува да ја даде својата тетка за брак со султанот бег, но, за возврат, тој сака да се ожени со Гулчохра. Султанот е навреден од идејата да ја даде својата ќерка на аршин малхи. Султанот бег бесно ги исфрла од куќата.

Трет чин[уреди | уреди извор]

Сулејман бег го посетува султанот бег и го предлага богатиот Аскер за сопруг на Гулчора. Султанот бег се согласува со радоста. Додека е во куќата на султанот бег, Сулејман бег ја запознава и се вљубува во Азија, внуката на султанот бег. Азија му враќа на чувствата.

Ѓулчохра е вознемирена кога татко и ја известил за претстојната венчавка. Таа го моли нејзиниот татко да не ѝ го присилува овој брак, но тој е непоколеблив. Сакајќи да го спречи отпорот на нејзината ќерка, тој го лажира нејзиното киднапирање и ја испраќа во куќата на Аскар.

Четврти чин[уреди | уреди извор]

Гулчора одлучува да стави крај на својот живот наместо да се омажи за човек што не го сака. Аскер влегува во последен момент и и објаснува сè на Ѓулчохре, а таа е многу среќна. Само султанот бег, знаејќи дека го измамиле, се лути. Тетка Јахан набрзина го смирува расположениот бег, ветувајќи му дека ќе се омажи.

На крајот се слават четири свадби со среќна гозба: Аскар до Гулчохра; Султан бег на тетка Џахан, Сулејман во Азија и Вали (слуга на Аскер) на Тели, слуга на султан-бег.

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

Во 2013 година, Google создаде Google Doodle врз основа на Аршин Мал Алан за неговата почетна страница од азербејџанската верзија. [5] [6] Сепак, „Аршин Мал Алан“ ја освоил љубовта на својата публика и станала една од најомилените оперети. Хусејнгулу Сарабски, сфаќајќи ја наклонетоста кон оперетата, ја поставил по трет пат во театарот на Зејналабдин Тагиев на 8 ноември 1913 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • The Cloth Paddler (филм од 1917 година)
  • The Cloth Pddler (филм од 1945 година)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Arshin Mal Alan": an operetta for all time“. Visions of Azerbaijan. Посетено на 2010-12-22.
  2. "AtaHolding" sponsored performance of "Arshin Mal Alan" operetta in Vienna, AtaHolding OJSC, 2006, Архивирано од изворникот на 2016-03-11
  3. „Azerbaijani composer Uzeyir Hajibeyov's operetta "Arshin Mal Alan" staged in Beijing“. Trend News Agency. 29 November 2010. Посетено на 2010-12-22.
  4. PR Newswire. "Azerbaijani Musical "Arshin Mal Alan" Mesmerizes Los Angeles". Соопштение за печат.
  5. „Uzeyir Hacibeyov's 128th Birthday (Azerbaijan)“. www.google.com. Посетено на 6 November 2014.
  6. „Cегодняшний дудл Google посвящен 128-летию со дня рождения Узеира Гаджибекова“. www.infocity.az (Russian). 18 September 2013. Посетено на 6 November 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)