Арена Мерцедес-Бенц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арена Мерцедес-Бенц
Mercedes-Benz-Arena Stuttgart.JPG
Место Германија Штутгарт,
Баден-Виртемберг, Германија
Отворен
Реновиран 2006
2009-2011
Сопственик
Игра
Гледачи

Арена Мерцедес-Бенц (германски: Mercedes-Benz Arena), претходно Стадион Готлиб Дајмлер (Gottlieb-Daimler-Stadion) и Некер (Neckarstadion), е фудбалски стадион во Штутгарт . Домаќинот на стадионот е Штутгарт кој игра во Бундеслигата..[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Фактот дека стадионот сè уште има и атлетска патека не е случајно. Главниот град на Баден-Виртемберг бил домаќин на атлетското првенство во 1986 година и седум години подоцна. Сепак, поранешниот стадион „Некар“ секогаш бил фудбалски објект.

Изграден е во 1933 година, според нацртот, според нацртот на Паул Бонац, а на него се одиграле многу исклучително важни натпревари: првиот натпревар од германската репрезентација по Втората светска војна ( 1950 со Швајцарија, пред рекордни 103 илјади гледачи) и првиот натпревар од репрезентацијата обединета ( 1990 повторно со Швајцарија).

Стадионот бил домаќин на две европски финалиња ( 1988 на овој ПСВ Ајндховен станал шампион на континентот (на пенали против Бенфика ), следната сезона се одиграл еден од натпреварите од финалето на Купот на УЕФА меѓу локалниот клуб и Наполи .

Реконструкцијата (петта во историјата на стадионот) во вредност од 51 милион долари траела од јануари 2004 година до крајот на 2005 година . Сега стадионот, именуван во 1993 година од страна на пронаоѓачот на автомобилот, добива 58 илјади гледачи во домашни и 53 илјади во европски натпревари.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]