Антон Маглица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антон Маглица
Anton Maglica
Лични податоци
Роден на 11 ноември 1991(1991-11-11)(32 г.)
Роден во Брчко, Босна и Херцеговина
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Хајдук Сплит
Број 9
Младинска кариера
Орашје
2006–2009 ФК Осиек
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2012 Осиек 44 (10)
2012– Хајдук Сплит 9 (2)
Репрезентација
2009 Хрватска 18 4 (0)
2009-2010 Хрватска 19 8 (4)
2011- Хрватска 20 1 (0)
2012- Хрватска 21 1 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 12 август 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 2 јуни 2012

Антон Маглица (роден на 11 ноември 1991 во Брчко) — хрватски фудбалер со босанско потекло, кој игра на позицијата напаѓач. Во моментов настапува за Хајдук Сплит во Прва ХНЛ.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Маглица ја започнал својата кариера преку играње во младинската школа на Орашје. Потоа тој се преселил во Осиек за да посетува средно училиште, па таму веднаш бил подложен на судење во ФК Осиек и се приклучија на младинскиот тим. Тој го направил своето деби за првиот тим во последното коло од сезоната 2008-09 од Првата ХНЛ против Славен Белупо. На тој меч одигран на 31 мај 2009 година, тој го заменил Јосип Кнежевиќ, и тогаш придонел за големиот пресврт на дваесет минути пред крајот на натпреварот. Следната сезона тој добил шанса како замена во последните минути, овој пат во победата против Цибалија. Тој го постигнал својот прв гол во прва ХНЛ во победата од 1-0 над Цибалија во магливата средба одиграна на Градски врт.

Во 2010-11 и 2011-12 сезона, Маглица направи име за себе како еден од најдобрите и најнадежни млади хрватски таленти од нападот во 1. ХНЛ и беше потпишан од лигашкиот гигант ФК Хајдук Сплит, а пред тоа отфрли поголема понуда од страна на ФК Динамо Загреб во процесот на наддавање, и со својата одлучност веднаш ги придобил лојалните навивачи на клубот. Тој го постигнал својот прв гол за својот нов клуб по доаѓањето како замена против ФК Загреб. Тој го постигнал петтиот гол на убедливата победа од 5-1.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]