Мислав Анѓелковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мислав Анѓелковиќ
Mislav Anđelković
Лични податоци
Роден на 9 февруари 1995(1995-02-09)(29 г.)
Роден во Дубровник
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција Дефанзивен играч од средниот ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Хајдук Сплит
Број 7
Младинска кариера
–2005 Дубровник 1919
2005–2007 Истра 1961
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2013 Истра 1961 155 (6)
2013– Хајдук Сплит 10 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17 септември 2013
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 септември 2013

Мислав Анѓелковиќ (роден на 22 април 1988 година во Дубровник) е хрватски фудбалер, кој игра на средни ред. Во моментов игра за Хајдук Сплит во Прва ХНЛ.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Анѓелковиќ, роден на Мокошица , во близината на Дубровник започна својата кариера во младинските редовите на ФК Дубровник 1919. На 17-годишна возраст, тој требаше да се преселат на ФК Хајдук Сплит младинскиот тим , но и со намера да го продолжи своето образование во гимназија, наместо на средно училиште на економијата, која беше понудена за него од страна на клубот , тој избра да се пресели во Пула и се приклучат во ФК Истра 1961, а потоа наречени ФК Пула Старо Чешко, наместо.

Тој го направи своето првиот тим деби следната сезона , на 8 ноември 2006 година, кои доаѓаат во за Иван Бабиќ во 75 минута од натпреварот против Динамо. Неговиот клуб бил осуден по таа сезона, а Мислав најде еден од клучните играчи за неговиот тим, и тој помогна да се постигне промоција повторно по само 2 сезони во втората лига.

Анѓелковиќ остана со клубот за уште четири сезони, како капитен на тимот, до истекот на неговиот договор во јуни 2013 година, када е потпиша договор со клубот тој има корени за уште од детството, ФК Хајдук Сплит.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]