Прејди на содржината

Амброзиус Босхарт

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Мртва природа со цвеќе“. Стара пинакотека, Минхен

Амброзиус Босхарт Постариот (холандски: Ambrosius Bosschaert de Oude; Антверпен 1573Хаг 1621) — сликар на мртва природа од Холандското златно доба. Ја започнал кариерата во Антверпен, а подоцна се селел во Миделбург (1593–1613), Утрехт и Бреда. Специјализирал во сликање мртва природа со цвеќиња.

  • „Bosschaert de Oudere, Ambrosius“. Winkler Prins encyclopedia (8. изд.). 1975.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

Галерија

[уреди | уреди извор]