Алпско скијање на Зимските олимписки игри 2010 - супервелеслалом за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алпско скијање на
Зимските олимписки игри 2010
Alpine skiing pictogram.svg
Спуст   мажи   жени
Суперкомбинација   мажи   жени
Супервелеслалом   мажи   жени
Велеслалом   мажи   жени
Слалом   мажи   жени
Квалификации

Натпреварот во дисциплината супервелеслалом во алпско скијање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржа на 19 февруари на патеката во Вислер, со почеток во 11:30 по локално време (UTC-8).

На натпреварот учествуваа 63[а] натпреварувачи од 27 земји.

Златниот медал го освоил Норвежанецот Аксел Лунд Свиндал.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Норвешка Аксел Лунд Свиндал САД Боде Милер САД Ендрју Вајбрехт

Забелешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]