Алпско скијање на Зимските олимписки игри 2010 - спуст за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алпско скијање на
Зимските олимписки игри 2010
Alpine skiing pictogram.svg
Спуст   мажи   жени
Суперкомбинација   мажи   жени
Супервелеслалом   мажи   жени
Велеслалом   мажи   жени
Слалом   мажи   жени
Квалификации

Натпреварот во дисциплината спуст во алпско скијање во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржа на 17 февруари, со почеток во 11:00 по локално време (UTC-8).

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
САД Линдзи Вон САД Џулија Манкузо Австрија Елизабет Гергл

Надворешни врски[уреди | уреди извор]