Алпско скијање на Зимските олимписки игри 2010 - супервелеслалом за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алпско скијање на
Зимските олимписки игри 2010
Спуст   мажи   жени
Суперкомбинација   мажи   жени
Супервелеслалом   мажи   жени
Велеслалом   мажи   жени
Слалом   мажи   жени
Квалификации

Натпреварот во дисциплината супервелеслалом во алпско скијање во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржа на 20 февруари на патеката во Вислер, со почеток во 10:00 по месно време (UTC-8).

Освојувачи на медали[1][уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Австрија Андреа Фишбахер Словенија Тина Мазе САД Линдзи Вон

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Layden, Tim (February 20, 2010). „Vonn settles for bronze in super-G“. Sports Illustrated. Посетено на January 10, 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]