Алпско скијање на Зимските олимписки игри 2010 - велеслалом за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алпско скијање на
Зимските олимписки игри 2010
Alpine skiing pictogram.svg
Спуст   мажи   жени
Суперкомбинација   мажи   жени
Супервелеслалом   мажи   жени
Велеслалом   мажи   жени
Слалом   мажи   жени
Квалификации

Натпреварите во велеслалом во алпско скијање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 24 и 25 февруари на патеката во Вислер.

На 24 февруари, со почеток во 10:00 по локално време (UTC-8) се одржа првата трка, а втората неколку пати беше одложувана поради лошото време, за конечно да биде одложена за наредниот ден, со почеток во 9:30, кога и се одржа.

Во конкуренција на 86 натпреварувачки од 47 земји, златниот медал го освои Германката Викторија Ребенсбург.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Германија Викторија Ребенсбург Словенија Тина Мазе Австрија Елизабет Гергл

Надворешни врски[уреди | уреди извор]