Алпско скијање на Зимските олимписки игри 2010 - спуст за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алпско скијање на
Зимските олимписки игри 2010
Спуст   мажи   жени
Суперкомбинација   мажи   жени
Супервелеслалом   мажи   жени
Велеслалом   мажи   жени
Слалом   мажи   жени
Квалификации

Натпреварот во дисциплината спуст во алпско скијање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 требаше да се одржи на 13 февруари на патеката во Вислер, но поради временските непогоди беше одложен и се одржа на 15 февруари, со почеток во 11:00 по месно време (UTC-8)[1][2].

Златниот медал го освои Швајцарецот Дидје Дефаго.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Швајцарија Дидје Дефаго Норвешка Аксел Лунд Свиндал САД Боде Милер

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vancouver 2010.com Архивирано на 26 декември 2010 г. - results
  2. FIS-ski.com Архивирано на 17 февруари 2010 г. 2010 Winter Olympics - Men's Downhill - results

Надворешни врски[уреди | уреди извор]