Алпско скијање на Зимските олимписки игри 2010 - спуст за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алпско скијање на
Зимските олимписки игри 2010
Alpine skiing pictogram.svg
Спуст   мажи   жени
Суперкомбинација   мажи   жени
Супервелеслалом   мажи   жени
Велеслалом   мажи   жени
Слалом   мажи   жени
Квалификации

Натпреварот во дисциплината спуст во алпско скијање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 требаше да се одржи на 13 февруари на патеката во Вислер, но поради временските непогоди беше одложен и се одржа на 15 февруари, со почеток во 11:00 по локално време (UTC-8)[1][2].

Златниот медал го освои Швајцарецот Дидие Дефаго.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Швајцарија Дидие Дефаго Норвешка Аксел Лунд Свиндал САД Боде Милер

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vancouver 2010.com Archived 2010-12-26 на Wayback Machine - results
  2. FIS-ski.com Archived 2010-02-17 на Wayback Machine 2010 Winter Olympics - Men's Downhill - results

Надворешни врски[уреди | уреди извор]