Алпско скијање на Зимските олимписки игри 2010 - суперкомбинација за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алпско скијање на
Зимските олимписки игри 2010
Спуст   мажи   жени
Суперкомбинација   мажи   жени
Супервелеслалом   мажи   жени
Велеслалом   мажи   жени
Слалом   мажи   жени
Квалификации

Натпреварите во суперкомбинација во алпско скијање во женска конкуренцијана Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 18 февруари на патеката во Вислер.

Натпреварите во спуст се одржаа со почеток во 9:30 по месно време (UTC-8), а натпреварите во слалом со почеток во 12:30.

Олимписка првенка стана Марија Риш од Германија.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Германија Марија Риш САД Џулија Манкузо Шведска Ања Персон

Надворешни врски[уреди | уреди извор]