Прејди на содржината

Азербејџанска Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Азербејџанска ССР)
Азәрбайҹан Совет Сосиалист Республикасы
Знаме на Азербејџанска ССР
Знаме на Азербејџанска ССР
Грб на Азербејџанска ССР
Грб на Азербејџанска ССР
Девиза: Бүтүн өлкәләрин пролетарлары, бирләшин!
Главен град Баку
Образувана 28 април 1920
В составот на СССР од 30 декември 1922
до 30 август 1991
Површина
86 600 км2
9-та во СССР
Население
7 037 000 луѓе (1989)
6-та во СССР
Густина
81,3/км2
4-та во СССР

Азербејџанската Советска Социjалистичка Република, кратко: Азербејџанска ССР (азерски: Азәрбайҹан Совет Сосиалист Республикасы, кратко: Азәрбайҹан ССР) била една од соjузните републики на Советскиот Соjуз и се наоѓа во источниот дел на Кавказ, на бреговите на Каспиското Море. Во составот на СССР била од 30 декември 1922 година сè до 30 август 1991.

Азербејџанската ССР е образувана во 1920 година. Од 12 март 1922 до 5 декември 1936 била дел од Закавкаската Советска Федеративна Социјалистичка Република.

Во составот на Азербејџанската ССР се ноаѓале две автономни области:

На 9 ноември 1990 година таа била преименувана во „Азербејџанска Република“. Во составот на СССР била уште една година, до 1991, кога објавила независност.

Поврзано[уреди | уреди извор]