Азербејџанска Демократска Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Азербејџанска Демократска Република
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti
آذربایجان جومهوریتی

Flag of Azerbaijan.svg Emblem of Azerbaijan.svg
Знаме Грб
Химна: Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni
(Марш на Азербејџан)
Azerbaijan Democratic Republic 1918 20.png
Главен град Баку
Ганджа (До септември 1918)
Јазици Азербејџански
Вероисповед Нема
Образувана 28 мај 1918
Замрела 28 април 1920
Површина
139 831 км2
Население
2 862 000 луѓе (1918)
Валута Азербејџанска рубља

Азербејџанска Демократска Република (азерски: Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti, آذربایجان جومهوریتی) е основана на територијата на денешна Азербејџан на 28 мај 1918 година, за време на Руската револуција и е опстој до формирањето на новата Азербејџанска Советска Социјалистичка Република на 28 април 1920 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]