Авдиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Авдиј
Пророкот Авдиј
пророк
Починал(а) непознато
Почитуван(а) во јудаизам
христијанство
ислам
Слава 19 ноември (католицизам, лутеранство, православие)
Обележја пророк со показалецот од десната рака насочен нагоре[1]

Авдиј или Овадија (хебрејски: עֹבַדְיָה, Овадија — „слуга на Бог“) — еврејски пророк, наводно автор на Книгата на пророкот Авдиј, една од книгите на Библијата. Иако не постои јасен доказ, традиционално се верува дека неговиот живот можеби бил за време на владеењето на кралевите Ахав или Охозија. Меѓутоа, гледајќи го политичкиот контекст во неговата книга, вообичаено се смета дека е напишана околу триста години подоцна, околу средината на V век пр. Хр.[2][3]

Пророкот Авдиј е почитуван од Евреите, христијаните и муслиманите. Православната црква го смета за светец и го одбележува на 19 ноември.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Stracke, Richard (2015-10-20). „The Prophet Obadiah“. Christian Iconography.
  2. „Obadiah - The Society for Old Testament Study“. www.sots.ac.uk (англиски). Посетено на 2024-01-06.
  3. „Summary of Obadiah“. Enter the Bible (англиски). Посетено на 2024-01-06.
  4. „The Feast of the Prophet Obadiah, and the Vigil of the Presentation“. Посетено на 2024-01-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]