Аватар: Последниот воздушник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аватар: Последниот воздушник
Жанр
Создадена од
Гласови на
Композитор(и)
Земја на потекло САД
Првичен јазик
Бр. на сезони3
Бр. на епизоди61 (список на епизоди)
Производство
Извршен продуцент(и)
  • Мајкл Данте Димартино
  • Брајан Конјецко
  • Арон Ехаз
Времетраење23 минути
Продукциска куќаNickelodeon Animation Studio
Прикажување
Првична мрежаNickelodeon
Првично прикажување21 февруари 2005 – 19 јули 2008
Хронологија
Слични програмиЛегендата за Кора
Надворешни врски
Мрежна страницаnick.com/avatar-the-last-airbender/

Аватар: Последниот воздушник (англиски: Avatar: The Last Airbender) — американска анимирана телевизиска серија создадена од Мајкл Данте Димартино и Брајан Конјецко, кои исто така служеле како извршни продуценти заедно со Арон Ехаз. Серијата има три сезони, прикажувана од 21 февруари 2005 г. до 19 јули 2008 г. на Nickelodeon. Серијата се одвива во измислен свет вдахнат од азиската култура, каде што некои луѓе можат да ги управуваат четирите природни стихии користејќи вушу, познато како „магија“ (англ. bending). Заплетот се сосредоточува на патешествијата на 12-годишниот воздушник Анг и неговите пријатели. Тие мораат да го поразат господарот на огнот, а со тоа да ја завршат стогодишната војна.[1]

Аватар: Последниот воздушник постигнал успешна гледаност и добил општо признание од публиката и критичарите, кои ги пофалиле ликовите, културните упатувања, уметничката насока, музиката, хуморот и темата на самата серија. Исто така, вклучува концепти што ретко се појавуваат во младинската забава, вклучувајќи војна, геноцид, империјализам, тоталитаризам, индоктринација и слобода на избор. Серијата освоила пет награди Ени, награда Хенеси, награда Еми за програма во ударен термин, награда за избор на деца и награда Пибоди. Некои критичари сметаат дека оваа серија е една од најдобрите анимирани серии на сите времиња.[2]

Содржина[уреди | уреди извор]

„Аватар: Последниот воздушник“ го следи патешествието на Анг, главниот Аватар, кој се буди од вековниот сон за да го најде светот зафатен во војна. Како Аватар, Анг има задача да донесе рамнотежа во светот со совладување на сите четири стихии: вода, земја, оган и воздух. Заедно со неговите пријатели Катара и Сока, Анг тргнува во потрага да ги научи магиите и да го победи угнетувачкиот Огнен народ.

Во текот на серијата, Анг се соочува со бројни предизвици, внатрешни и надворешни. Тој се бори со тежината на неговите одговорности како Аватар и се бори да се помири со насилството и уништувањето што ги направил Огнениот народ. Во меѓувреме, тој мора да се соочи со моќни противници, вклучувајќи го протераниот принц Зуко и лукавата принцеза Азула, кои се обидуваат да го фатат за свои цели.

Како што Анг учи и расте, така и неговите сојузници. Катара ги усовршува своите вештини за управување на водата и се појавува како моќна исцелителка и водачка. Сока, првично скептик, се докажува како способен стратег и воин. Заедно, тие создаваат тесно поврзана група посветена на завршување на војната и враќање на мирот во светот.

Во решавачката последна сезона, Анг и неговите пријатели започнуваат смел напад врз главниот град на Огнениот народ, што кулминира со пресметка со господарот на огнот Озаи. Анг мора да се бори со неговите начела и да најде начин да го победи Озаи без да ги осрамоти неговите верувања. Со помош на неговите пријатели и новооткриените сојузници, вклучувајќи го и неговиот поранешен противник Зуко, Анг на крајот преовладува, ставајќи крај на војната и воведувајќи нова епоха на мир и склад.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Avatar: The Last Airbender“. Avatar Wiki (англиски). Посетено на 2024-02-25.
  2. Clark, Nicole (July 20, 2018). 'Avatar: The Last Airbender' Is Still One of the Greatest Shows of All Time“. Vice News. Архивирано од изворникот May 14, 2021. Посетено на July 28, 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]