Прејди на содржината

Џо Роган

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џо Роган
Роган во 2017 г.
Роден(а)Џозеф Џејмс Роган
11 август 1967(1967-08-11)(56 г.)
Њуарк, САД
Занимање
  • поткастер
  • спортски коментатор
  • комедијант
  • глумец
  • телеводител
Активен период1988—
Деца3 (1 посвоено)[1]
Страница
joerogan.com Уредете го ова на Википодатоците

Џозеф Џејмс „Џо“ Роган (англиски: Joseph James "Joe" Rogan; р. 11 август 1967 г.) — американски спортски коментатор, поткастер, комичар, глумец и поранешен телеводител. Тој е познат по тоа што го води „The Joe Rogan Experience“, поткаст каде што учествува во разговори со разновидни гости на теми како што се сегашни настани, комедија, политика, филозофија, наука, боречки вештини и хобија.[2][3]

Личен живот

[уреди | уреди извор]

Живеел во Бел Кањон, Калифорнија, а сега во Тексас. Во 2007 г., Роган и неговата сопатничка добиле девојче. Се венчале следната година. Во 2010 г., Роган го објавил раѓањето на неговото второ дете. Во септември 2010 г., додека го посетил Алекс Џонс на радиоемисија, Роган изјавил дека не се придржува до ниту една вероисповед. Во јануари 2020 г., Роган преминал на „месојадна диета“ еден месец, јадејќи само говедско месо, лосово, јајца, аминокиселини и рибино масло. Како резултат на тоа, тој рекол дека изгубил 5,4 килограми и доживеал зголемена енергија и ослободување од некои претходни здравствени проблеми. Меѓутоа, признал дека исхраната лошо влијаела на неговиот дигестивен систем. Во јануари 2022 г., Роган се префрлил на исхрана со „месо и овошје“ за еден месец.

  1. https://cafemom.com/entertainment/joe-rogan-high-around-daughters/this-is-clearly-what-works-for-him
  2. Hyson, Sean. „UFC Host Joe Rogan Trains Like a Fighter“. Men's Fitness. Архивирано од изворникот на 2013-12-03. Посетено на 2013-12-02. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  3. Sanneh, Kelefa (2014-12-12). „An Astonishing Mixed-Martial-Arts Podcast“. The New Yorker (англиски). ISSN 0028-792X. Посетено на 2023-12-01.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]