Џорџ Р. Р. Мартин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џорџ Р. Р. Мартин
George R. R. Martin by Gage Skidmore 2.jpg
Фотографија од Мартин во 2016
Роден/а George Raymond Martin
септември 20 1948 (1948-09-20) (70 г.)
Бајон, Њу Џерси, САД
Занимање
Националност Американец
Универзитет Нортвестерн Универзитет
Жанр
Значајни дела Песна за мраз и оган
Сопруг/а
Гејл Берник (в. 1975; раз. 1979)
Парис МекБрајд (в. 2011)

Потпис
мрежно место
georgerrmartin.com

Џорџ Рејмон Ричард Мартин (англиски: George Raymond Richard Martin[3] роден како George Raymond Martin, попознат како GRRM[4]; 20 септември, 1948) — американски писател на романи и раскази во жанрот на фантазијата, хоророт и научната фантастика. Истовремено сценарист и телевизиски продуцент. Најпознат е по меѓународно популарниот серијал романи во жанрот на епската фантастика, Песна за мраз и оган, подоцна адаптирана на HBO во телевизиската серија Игра на тронови.Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „George R. R. Martin Webchat Transcript“. Empire Online. http://www.empireonline.com/interviews/interview.asp?IID=1496. посет. 22 јули 2013 г. 
  2. „KPCS: Damon Lindelof #117“. Blip.tv. 27 јуни 2011. архивирано од изворникот на 29 јули 2012 г.. https://web.archive.org/web/20120729235951/http://blip.tv:80/kevin-pollaks-chat-show/kpcs-damon-lindelof-117-5318730. посет. 29 октомври 2012 г. 
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име middlename.
  4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име grrm.