Џорџ Р. Р. Мартин

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џорџ Р.Р. Мартин)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џорџ Р. Р. Мартин
George R. R. Martin by Gage Skidmore 2.jpg
Фотографија од Мартин во 2016
Роден/аGeorge Raymond Martin
септември 20 1948 (1948-09-20) (71 г.)
Бајон, Њу Џерси, САД
Занимање
НационалностАмериканец
УниверзитетНортвестерн Универзитет
Жанр
Значајни делаПесна за мраз и оган
Сопруг/а
Гејл Берник (в. 1975; раз. 1979)
Парис МекБрајд (в. 2011)

Потпис
мрежно место
georgerrmartin.com

Џорџ Рејмон Ричард Мартин (англиски: George Raymond Richard Martin[3] роден како George Raymond Martin, попознат како GRRM[4]; 20 септември, 1948) — американски писател на романи и раскази во жанрот на фантазијата, хоророт и научната фантастика. Истовремено сценарист и телевизиски продуцент. Најпознат е по меѓународно популарниот серијал романи во жанрот на епската фантастика, Песна за мраз и оган, подоцна адаптирана на HBO во телевизиската серија Игра на тронови.Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „George R. R. Martin Webchat Transcript“. Empire Online. конс. July 22, 2013. 
  2. „KPCS: Damon Lindelof #117“. Blip.tv. June 27, 2011. Архивирано од изворникот на July 29, 2012. конс. October 29, 2012.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име middlename.
  4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име grrm.