Џон Касаветис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џон Касаветис
Касаветис се појавува како Џони Стакато во ТВ серијата со истото име
Роден(а)Џон Николас Касаветис
ПочивалиштеWestwood Village Memorial Park Cemetery, Los Angeles, California
Plot: Lot 308 Gps (Lat/Lon): 34.05882, -118.44145
Други имињаНик Коласанто
Занимањеглумец, режисер, сценарист, продуцент
Активен1951 - 1985
СопружникЏина Роландс (1954-1989, до неговата смрт)
ДецаНик Касаветис (b. 1959)
Александра касаветис (b. 1965)
Zoe R. Cassavetes (b. 1970)
НаградиЗлатен лав
1980 Глорија
Golden Berlin Bear
1984 Love Streams

Џон Николас Касаветис (9 декември 19293 февруари 1989) бил американски глумец, сценарист, и режисер. Тој се појави во многу холивудски филмови, и за смета за пионер во американскиот независен филм.

Животопис[уреди | уреди извор]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Значење и влијание[уреди | уреди извор]

Една песна на американската рок-група „Фугази“ (Fugazi) од 1993 година се вика Касаветис (Cassavetes).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]