Фугази

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фугази
настап на Фугази (2002)
настап на Фугази (2002)
Основни податоци
ПотеклоВашингтонСАД
Жанр(ови)пост-хардкор
Години активност1987 - 2003 (неодредена пауза)
Прод. куќа/ќиДискорд
Сродни групиAtaxia, Girls Against Boys, Embrace, The Evens, Minor Threat, Rites of Spring, The Teen Idles, One Last Wish, Happy Go Licky, Egg Hunt, Skewbald/Grand Union, Pailhead
Веб-местоdischord.com/band/fugazi
Членови
Ги Пикиото
Јан МекКеј
Џо Лели
Брендон Канти
Некогашни членови
Колин Сирс
Значаен/јни инструмент(и)
Gibson SG
Rickenbacker 330
Music Man Stingray

Фугази (англиски: Fugazi) е американски пост-хардкор бенд кој бил формиран во Вашингтон во 1987 година. Постојани членови на бендот се гитаристите и вокалисти Јан МекКеј и Ги Пикиото, басистот Џо Лели и тапанарот Брендон Канти.

Фугази се познати по нивниот DIY етички став, начин на деловна практика и презир кон музичката индустрија.[1]

Фугази имаат направено бројни светски турнеи, имаат издадено шест студиски албуми, филм и снимки во живо добивајќи позитивна критика и успех во целиот свет. Фугази се на неодредена пауза од 2003 година.[2]

Настапи во живо[уреди | уреди извор]

Помеѓу 1987 и 2003 година, Фугази отсвириле над 1000 концерти во сите 50 држави во САД и во многу други низ целиот свет. Над 800 од овие концерти биле снимени од страна на инженерите за звук на бендот. Во 2005 и 2006 година Фугази издадоа 30 компакт дискови со настапи во живо на кои настапуваат во различни точки во нивната кариера. Подоцна снимките од нивните концерти беа достапни и на интернет. [3]

Mузички стил и влијанија[уреди | уреди извор]

Музиката на Фугази беше намерно отстапување од онаа на хардкор бендовите. Иако јасно вкоренети во панк и хардкор, многу лесно може да се препознае и нешто повеќе во музиката на Фугази. Фугази вклучува фанк и реге елементи во својата музика, неправилни старт-стоп структури на песните и „тешки“ рифови инспирирани од популарни бендови како Лед Зепелин и Квин кои во тоа време биле омаловажувани од панк и хардкор заедницата.

Членови[уреди | уреди извор]

Сегашни членови
Членови кои учествувале на турнеи

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Fugazi“. TrouserPress.com. конс. 2011-07-15. 
  2. Perlah, Jeff. "The Independent". Guitar World март 2002.
  3. „Fugazi Rises Again, In Online Archive“. New York Times. 2011-11-25. конс. 2011-11-28. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]