Јон Јунгрен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јунгрен на трка на Олимпијада 1960 година

 Џон Јунгрен (шведски: John Artur Ljunggren; Форшеда Вернамо, 9 септември 1919 година - Бор Вернамо, 13 јануари 2000 година) бил шведски спортист специјализиран за трки во брзо одење на 50 километри, еден од најдобрите пешаци во историјата на спортот. Бил олимписки победник и петкратен учесник на Летните олимписки игри, европски првак и петкратен учесник на европските првенства. 11 пати ја освојувал титулата во Шведска.

Јунгрен уште како дете се навикнал на долгите прошетки заедно со браќата Вернер и Гунаро бидејќи немале велосипеди. Тој бил познат по својата техника на одење и никогаш не бил дисквалификуван за време на неговите 499 трки. На национално ниво се натпреварувал и во велосипедизам, трчање и скијање.

Пет пати соборувал светски рекорди: во 1951 и 1953 година на 50.000 m (до 4.29: 58.0) и 30 km (до 4.21: 11.0), а во 1952 година на 30.000 m (2,27: 42,0).

Во текот на својата кариера, тој учествувал на 499 трки, од кои победил 315, 101 пати бил втор и 33 пати трет.

Значајни резултати[уреди | уреди извор]

Година Конкуренција Град Дисциплина Плас. Дисциплина Рез. Забелешка
1946 година Европско првенство Осло, Норвешка 50 км Злато 4.38: 20 РЕП [1]
1948 година Олимпијада Лондон, Обединетото Кралство 50 км Злато 4.41: 52 [2]
1950 година. Европско првенство Брисел,

Белгија

50 км Сребро 4.43: 25 [3]
1952 година Олимпијада Хелсинки, Финска 50 км 9. 4,43: 45,2 [4][мртва врска][мртва врска]
1954 година Европско

првенство

Берн, Швајцарија 50 км 4. 4.38: 09.6 [5]
1956 година Олимпијада Мелбурн,Австралија 20 км 4. 1,32: 24,0 [6]
50 км Бронза 4.35: 02.0 [7]
1958 година Европско

првенство

Стокхолм, Шведска 50 км 9. 4,42: 40,8 [8]
1960 година Олимпијада Рим, Италија 20 км 7. 1,37: 59,0 [9]
50 км Сребро 4,25: 47,0 [10]
1962 година Европско првенство Белград, ФНРЈ 50 км 4. 4.30: 19.8 [11]
1964 година Олимпијада Токио, Јапонија 20 км 7. 1,32: 24,0 [12]
50 км 16. 4.35: 02.0 [13]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]